O investovaní | Prečo teraz investovať

 publikované: 10.11.2022

Investovať teraz?

Táto úvaha na tému kedy investovať nie je o tom, ako súčasnú turbulentnú situáciu vnímame my, ale ako ju hodnotia a vnímajú významní investori a správcovia.

Prečo tvrdíme, že teraz je dobré obdobie pre investovanie - aké tu už dávno nebolo:

1. Čo má na trhu zmysel

Slávny americký investor Jeremy Grantham okrem iného správne predpovedal krachy na burze v rokoch 2000 a 2008. Počas pandémie varoval aj pred kolapsom cien akcií a iných aktív, keď podobne ako mnohí iní neveril v udržateľnosť rastu poháňaného záplavou nových peňazí.

K jeho povesti investorskej legendy patrí aj to, že nikdy nenakupoval na trhu za nízke ceny. Predpovedať presné cenové dno je zložité, ale pri výrazných zľavách J. Grantham už desaťročia odporúča nakupovať v niekoľkých väčších „kolách". Tým sa riziko nesprávne načasovaného opätovného vstupu rozloží v čase.

Abhay Deshpande, manažér fondu Centerstone Investors tiež varuje pred pokusmi o presné načasovanie trhu a radí zamerať sa na fundamenty. Odporúča nakupovať akcie spoločností so silnými súvahami, ktoré sú schopné prispôsobiť sa hospodárskemu vývoju a krízam. Prioritou by podľa neho mala byť aj široká globálna diverzifikácia investičného portfólia.

Do tretice sa k tejto teórii pridáva aj Burns McKinney z NFJ Investment Group. Tvrdí, že časovanie trhu nie je dobrou stratégiou. Aby ste boli dokonalí, musíte odhadnúť spodnú hranicu ceny pre nákup aj hornú hranicu ceny pre prípadný predaj. „Uveďte mi meno investora, ktorý túto stratégiu dlhodobo úspešne realizuje,“ hovorí B. McKinney. Čas, ktorý je k dispozícii na výhodné nákupy počas medvedieho trendu, nie je z dlhodobého hľadiska práve krátky. Tri štvrtiny poklesu sa v priemere korigujú v priebehu jedného roka. Investorom odporúča, aby neustále investovali formou pravidelných vkladov do akcií kvalitných spoločností vyplácajúcich dividendy.

Peter Essele z Commonwealth Financial Network odporúča nákup dividendových titulov, avšak domnieva sa, že mnohé z týchto spoločností sú v súčasnosti nadhodnotené, pretože investori v nich hľadali útočisko pre svoje peniaze počas medvedích trhov.

Zdroj - Trend17.10.2022:  Medvedí trend nekončí. Čierne labute problémov nepoznáme. Netreba panikáriť, ale aktívne narábať s úsporami.

2. Po extrémnom pesimizme investorov, burzový almanach hovorí o oživení rastu akcií

Investori sú pripravení na akúkoľvek dobrú správu, ktorá im pomôže zabudnúť na brutálny štvrťrok pre akcie. Odolnosť veľkých firiem a výsledková sezóna v poslednom kvartáli by im to mohli umožniť. Akcie naprieč celým svetom za tento rok stratili na hodnote 24 biliónov dolárov. Investorom, ktorí stavili na americké indexy a teraz úpenlivo hľadajú niekoho, kto by vedel zamávať kúzelníckou paličkou a vrátiť svet investovania do zabehnutých koľají tak, ako vyzeral v poslednej dekáde.

Svetový index MSCI All-Country World práve ukončil tretí štvrťrok poklesu v rade, čo sa stalo prvýkrát od globálnej finančnej krízy v roku 2008.

Hodnota indexu, v ktorom sú zastúpené akcie naprieč všetkými kontinentmi, poklesla za posledné tri mesiace o sedem percent. A to práve v čase, keď investori zápasili s pretrvávajúcou vysokou infláciou, prudko rastúcim dolárom a prudkým zvyšovaním úrokových sadzieb na celom svete, ktoré hrozí udusením hospodárskeho rastu. Okrem toho analytici znížili odhady zisku, a spravili tak aj viaceré americké a európske spoločnosti vrátane automobilového gigantu Ford Motor či technologického lídra Apple.

Ak vezmeme do úvahy jednoduchý prehľad predchádzajúcich medvedích trhov, priemerný výpredaj dosiahol 39 percent a trval 20 mesiacov. V situácii, v ktorej sa nachádzame dnes, by to znamenalo, že akciový trh čaká ešte 19-percentný pokles. Štatistika ukazuje aj to, ako minulé sprísnenia centrálnych bánk korelovali s pohybmi akcií. Hoci nie všetky cykly zvyšovania sadzieb Fedu znamenali pre akcie záhubu, tie, ktoré tak urobili, zvyčajne nedokázali nájsť dno, kým centrálna banka nezmenila svoj kurz - čo je perspektíva, ktorú v čase, kým celý svet bojuje s infláciou, nikto na Wall Street nemôže brať vážne.

Prognózy stabilného rastu zisku v minulosti poskytovali v čase napätia tlmiaci účinok. Tentoraz to môže byť inak. Odhady analytikov síce naďalej poukazujú na rast zisku v indexe S&P 500 v budúcom roku, skeptici však tvrdia, že týmto číslam nemožno veriť. Viacero spoločností totiž varuje pred stále slabším spotrebiteľským dopytom.

Východiskom pre akciový trh môže byť nižšie nastavenie latky budúcich očakávaní firiem, ktorú musia prekonať. Následne tým môžu podporiť veľmi potrebné oživenie akcií, ktoré sú v súčasnosti na úrovniach naposledy zaznamenaných pred takmer dvoma rokmi.

3. Istota rastu do konca roka

Za posledných 20 rokov zaznamenali akcie pokles vo štvrtom štvrťroku len trikrát. Okrem toho aktuálne nastala situácia, kedy americký trh vstúpil do pásma korekcie, prepadol sa o 20 percent od svojich predošlých maxím a technicky pod 200-dňový kĺzavý priemer. Ako ukazuje graf, takáto situácia sa v minulosti ukázala ako veľmi dobrá nákupná príležitosť.

Najväčšie prepady a zotavenia indexu S&P 500

Volatilita US akcií v kalendárnych rokoch             Zdroj: Guide to the markets

„Investori si musia položiť otázku, koľko zo zlých správ už bolo započítaných do súčasného ocenenia akcií," povedal senior portfólio manažér spoločnosti Horizon Investments LLC Ron Saba. „Vzhľadom na extrémny pesimizmus v kombinácii s primeraným ocenením akcií by štvrtý štvrťrok mohol investorom poskytnúť príležitosť získať späť časť svojich strát."

História je nedokonalým vodidlom, no minulé výsledky akcií sú pre tento štvrťrok dobrým znamením. Index S&P 500 získal v poslednom štvrťroku za posledných 20 rokov v priemere štyri percentá, zatiaľ čo celosvetový index MSCI zaznamenal za toto obdobie pokles vo štvrtom štvrťroku len trikrát.

Historický vývoj svetových akcií v 4. kvartáli

To však neznamená, že spoločnosti prekonajú poslednú, spravidla pre tržby najsilnejšiu sezónu v roku so žiarivými vysvedčeniami. Stále existuje veľa prekážok, ktoré by mohli upevniť povesť roka 2022 ako roka, na ktorý sa radšej zabudne.

Cieľová hodnota, ktorú investičná banka JPMorgan Chase určila pre index S&P 500, je na úrovni 4 800 bodov, čo predstavuje 34-percentný nárast oproti hodnote, kde sa index nachádzal 30. septembra.

„Najnovšie zvýšenie geopolitických a menovo-politických rizík ohrozuje naše cieľové ceny indexu na rok 2022," napísal hlavný stratég JPMorgan Chase Marko Kolanovič. „Aj keď zostávame nad konsenzom pozitívni, tieto ciele sa môžu naplniť až v roku 2023, alebo keď sa uvedené riziká zmiernia," dodal.

Éra vyšších nákladov sťažuje obhajobu ziskovosti. Firmy čelia aj prísnejšej menovej politike zo strany Fedu, Bank of England a ďalších, keďže centrálne banky sa aktívne zameriavajú na skrotenie inflácie.

4. Vplyv dolára

Americké spoločnosti s veľkou medzinárodnou expozíciou ohrozuje silnejší dolár. Európski a britskí dovozcovia sa zasa stretávajú s oveľa slabšími menami. Britský konglomerát Associated British Foods a švédsky maloobchodný predajca módy Hennes & Mauritz obvinili zelenú bankovku z horšieho výhľadu ich ziskov.

Septembrové zrušenie akéhokoľvek výhľadu na nasledujúce mesiace spoločnosťou FedEx vyvolalo najväčší výpredaj jej akcií za viac ako štyri desaťročia. Spoločnosť CarMax, ktorá sa zaoberá predajom ojazdených automobilov, sa po nelichotivej štvrťročnej správe prepadla o 25 percent. Z indexu Citigroup vyplýva, že od začiatku júna v USA neustále prevládalo znižovanie firemných ziskov nad ich zvyšovaním.

Stratégovia Goldman Sachs a BlackRock varujú, že odhady ziskov sú stále príliš vysoké a očakávajú radikálne zníženie firemných ziskových predpovedí na rok 2023. V názorovom spektre sa však nájdu aj analytici, ktorí tvrdia, že firemné zisky sa ešte nejaký čas udržia.

„Už len pri pohľade na odolnosť americkej ekonomiky nie je veľa dôvodov, ktoré by naznačovali, že zisky by mali v tejto fáze problémy," povedala hlavná strategička spoločnosti Principal Global Investors Seema Shah. „Pozorne sledujeme usmernenia, zmienky o obavách z poklesov marží, vysokých mzdových nákladoch, ale neočakávame, že sa to prejaví prinajmenšom do prvého štvrťroka budúceho roka."

Zatiaľ, čo európski dovozcovia pociťujú dôsledky slabšieho eura, vývozcovia z toho profitujú. Francúzsky farmaceutický gigant Sanofi uviedol, že v tomto štvrťroku očakáva pozitívny menový vplyv na zisk vo výške približne desať percent.

5. Obchod, ktorý funguje

„Zdravotníctvo je najlepší sektor v Európe, keď dolár rastie," tvrdí vedúci americkej akciovej stratégie v Societe Generale Manish Kabra. „Veľmi jednoduchý obchod, ktorý vždy funguje."

Dokonca aj Michael J. Wilson zo spoločnosti Morgan Stanley, zväčša akciový skeptik, povedal, že americké akcie sú v „záverečnej fáze" medvedieho trhu a v najbližšom období by mohli zaznamenať rast. No ako sa na akciového medveďa patrí, očakáva, že neskôr sa výpredaj obnoví.

Súčasná negatívna nálada investorov by sa mohla ukázať aj ako protichodný indikátor krátkodobého oživenia akcií.

Stratégovia spoločnosti Sanford C. Bernstein tvrdia, že ich vlastný ukazovateľ trhového sentimentu spustil nákupný signál, čo znamená, že rely na aktuálne vypredanom trhu je veľmi pravdepodobná. Investorov tak môže čakať do konca roka oživenie a tým, ktorí investujú pravidelné, aj menšie čiastky do indexových fondov ETF sa z dlhodobého hľadiska neudeje na ich investičnom účte žiadna dráma.

Zdroj: Týždenník Trend 30.10.2022

6. investovanie nie je čisto exaktná veda. Z veľkej časti je to skôr umenie.

Trhové ceny finančných nástrojov sú totiž výsledkom interakcie miliónov investorov, z ktorých každý má iné ciele, iné názory na to, čo sa stane, iný časový horizont, skúsenosti, vedomosti, náladu, veľkosť portfólia, či verejný vplyv.

Preto je nemožné konzistentne odhadovať, čo sa s cenami na trhu stane z krátkodobého hľadiska.

Jedno z pravidiel však z dlhodobého hľadiska funguje pomerne spoľahlivo - čím lacnejší nejaký finančný nástroj je, tým menšie je vaše riziko pri investovaní doň, a tým vyššie sú vaše očakávané výnosy. A globálne akcie, merané ukazovateľom P/E (price/earnings, alebo cena vs zisk pripadajúci na jednu akciu) sa stávajú pomerne lacnými.

FW PE globálnych akcií, reprezentovaných indexom MSCI ACWI (rátajúc s očakávanou ziskovosťou v najbližších 12 mesiacoch) dosiahol k 2.11.2022 úroven 14,20: 

Zdroj: www.yardeni.com

To je menej ako priemerná hodnota tohto ukazovateľa za ostatných 27 rokov, a implikuje vnútorný výnos investície viac ako 7% p.a. (pri stabilnej ziskovosti firiem v indexe, tá však v realite dlhodobo rastie).

To neznamená, že akcie z tejto úrovne nemôžu ešte poklesnúť. Môžu, no nikto to nevie presne predpovedať. Na druhú stranu takéto ocenenie znamená výrazne vyššie dlhodobé výnosy než akcie ponúkali pred rokom.

Zdroj: Blog Peniaze sú čas  - Vladimír Jurík


Ďalšie články